Gentleman z pohodlí gauče? Jde to!

Home office se stal realitou, na kterou nebyl nikdo z nás připraven. Musíme se přizpůsobit nové době. A přizpůsobuje se i móda. Pohodlí již není upozaďováno před stylem a trendy, ale stalo se hlavní prioritou. Nabídka se flexibilně přizpůsobila poptávce, a tak jsme zažili doslova uragán pohodlné módy. Otázkou ale je, zda je to krok správným směrem nebo spíše výstřel do tmy.

Každý pracovní den nemůže být dnem „pyžámkovým“. Změna outfitu při dlouhém pobytu v domácím prostředí je doporučována nejen z důvodu hygienických návyků, ale především kvůli duševnímu zdraví. Tričko a tepláky jsou jistým řešením. Příliš pohodlný outfit vás však může dostat do příliš pohodlné nálady, která má dopad na vaši produktivitu. Jste-li zvyklí pracovat ve slušivém obleku či v saku a košili, rozhodně bystě neměli tento zvyk měnit ani v domácím prostředí.

home office

Svému dni byste měli dát řád a styl a nejinak je tomu u vašeho outfitu. Pokud však přeci jen máte pocit, že byste chtěli upustit v domácím prostředí od formálního oblékání, zvolte si svůj domácí business outfit. Pořiďte si například kalhoty z pružného materiálu, které snadno doplníte vybranou košilí. Ta by měla být též spíše volnější, pružnější a především prodyšná.

Pokud se pohybujete ve vysokém businessu, jistě se neobejdete bez důležitých schůzek a oficiálních jednání. Ty se teď přesunuly do virtuálního prostoru a společnosti zjišťují, že se tento způsob velmi výhodně podepisuje na ušetření cestovních nákladů i času. Má to ale i své nevýhody. Přesvědčit okolí je těžké a v online prostoru je to mnohem těžší. Z obrazovky plné tváří nemůžete vyčíst to, co vidíte při setkání z očí do očí. A tak musíte zapracovat především na sobě. Je velkým uměním prezentovat sám sebe a přesvědčovat okolí, když kolem sebe nemáte nikoho a mluvíte do černé webkamery či počítačového monitoru. Vaši posluchači si však mohou na svých obrazovkách všímat detailů, které pro ně mohou být přesvědčujícím nebo rušivým elementem. Tato rizika musíte eliminovat a příležitosti naopak umocnit. Váš obchodní partner jistě nebude nadšený, když se mu na obrazovce objeví rozcuchaný člověk v tričku NASA, které měl navíc i na včerejším jednání. Zato upravený gentleman v designové košili, který si navíc kvůli dnešnímu online jednání oblékl i na míru ušité sako, působí mnohem přesvědčivěji a svým outfitem prokazuje protistraně, že si jí váží. S formálním outfitem budete mít jistě úspěšnější pracovní den a při volbě správného střihu a materiálu se v něm navíc budete cítit mnohem lépe. Nechte se inspirovat zde.

 A nakonec pro vás máme pár tipů, jak proměnit home office ve vaši výhodu. Kromě outfitu byste měli pracovat v prostředí, které vám vyhovuje. Eliminujte rušivé elementy, jako jsou sociální sítě nebo televize, a naopak vyzdobte své prostředí inspirativními citáty nebo věcmi, které vás nabíjí energií. Vytvořte si jasný harmonogram, díky kterému si jasně stanovíte, co dnes budete dělat. Využijte například metodu top manažerů, kteří si každé ráno dělí agendu na úkoly, které je nutné vyřešit a nelze je delegovat, úkoly, které je nutné vyřešit, ale lze je delegovat, úkoly, které nelze delegovat, ale není je nutno vyřešit okamžitě, a konečně úkoly, které jsou označovány jako žrouti času – lze je delegovat a jejich řešení nijak „nehoří“. Velkou předností home office režimu je odpočinek, který je jistě mnohem příjemnější než v kanceláři. Pracovat s přestávkami můžete například metodou pomodoro. Jedná se o jednu z nejefektivnějších anti-prokrastinačních metod. Svůj pracovní den dělíte na intervaly práce a odpočinku. Například efektivní interval pro studium je 20:5 – 20 minut učení a 5 minut aktivního odpočinku. Pro práci se uvádí interval 50:15, tedy 50 minut práce a 15 minut aktivního odpočinku.

Každá doba přináší nové výzvy. A ačkoli tato krize v sobě přinesla mnoho neštěstí, můžeme se díky ní naučit pracovat efektivněji, trávit více času s našimi blízkými nebo se více starat o sebe a svou životosprávu. Společně to zvládneme!

Text: Renáta Holcová