Pro příchod jara je typické aprílové počasí. Chvíli slunce, poté déšt a teploty během dne klesají a stoupají. Všech zimních kabátů máme plné zuby a na samotné sako to prozatím (bohužel) ještě není. Proto je ideální variantou svrchníku trenčkot nebo mac. Proč? Protože se oba báječně hodí jak do formálního prostředí, tak na volné chvíle.

Samotná historie trenčkotu sahá až do první světové války, kdy býval součástí uniformy důstojníků britské armády. Ještě mnoho desítek let předtím se však v pánském šatníku objevil mac. Přestože tyto dva kabáty mají různou historii a střihy, shodují se ve svém využití a nadčasovosti. Jejich původní barva byla béžová, která stále přetrvává, ale nyní je můžete najít i v modré a černé variantě. Výhodou těchto svrchníků je speciálně upravený materiál, který částečně zabraňuje propustnosti větru a vody. Tou druhou je nepochybně jejich univerzální a slušivý střih.

 

Jak je rozpoznáte jeden od druhého? Trenčkot je dvouřadý kabát, který má pásek. Naopak mac je jednořadý a bez dalšího přepásání. Trenčkot je ideální pro drobnější muže. Díky zdvojeným knoflíkům opticky rozšíří hrudník a pásek navíc zvýrazní pas. Mac se zase skvěle hodí urostlejším postavám. Díky splývavému střihu totiž zbytečně neupozorňuje na případné nedostatky.

Jestli přemýšlíte, jak tento jarní kabát kombinovat se zbytkem vašeho šatníku, není třeba zbytečně hloubat. Jedná se o jeden ze základních kousků, který můžete dát přes sako obleku a společně s polobotkami, košilí a kravatou vyrazit na důležité jednání. Nebo doplnit pouze chino kalhoty, méně formální košilí, pohodlnější obuví a vyrazit na schůzku. Případně sáhnout po džínách, tričku a teniskách. Dosáhnete tak stylové kombinace na procházky městem. A jarní počasí vás už nemusí trápit.

Mac nebo trenčkot. Béžová, modrá, černá nebo šedá. Ať již vyberete jeden nebo druhý střih v jakékoli barvě, určitě tento kabát najde stálé místo ve vašem šatníku. Pokud dáváte přednost dobré kvalitě materiálu, přijďte si vybrat tento ikonický kousek do prodejen Koutný, kde je aktuálně k dispozici.

Text: Irena VOKROJOVÁ OUTFITMANIA